RSS

Mici

Cum da caldura afara, orice roman iese la un mic. Fie ca si-l face singur la gratar in curte sau la marginea unei paduri fie ca-l cumpara de la gheretele din parc. Oricum si oriunde micul e nelipsit si e recunoscut ca fiind o mancare traditionala romaneasca. Si ce e drept e si foarte delicios. Langa micul clasic insa e musai nevoie si de niste mustar. Nu merge fara!
Cand m-am mutat din Romania mi-au lipsit acesti mici ce-i intalneai peste tot. I-am regasit apoi la magazinele romanesti din Bruxelles, unii foarte buni, altii prea condimentati, altii mai putin gustosi, dupa cum iti era norocul. Cand insa m-am mutat si mai departe de Bruxelles am renuntat sa-i mai cumpar. In consecinta, mi-a ramas doar optiunea sa-i fac singura din ingredientele clasice belgiene. Cat de greu putea sa fie? Am incercat diverse variante pana am ajuns la formula pe care eu o consider perfecta si v-o destainui mai jos.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Sarmale

Cred ca daca intrebi un roman care e mancarea traditionala de Craciun cu siguranta vei primi ca raspuns sarmalele. Prin urmare nu puteam rata aceasta reteta.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Pasca

Pasca este o prajitura traditionala de Paste. Eu am facut-o de Craciun !

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Cozonac


O prajitura trditionala romaneasca ce se gateste in special de Craciun si Paste. Mie imi place si la micul dejun in zile obisnuite, asadar o gatesc mult mai des.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Ciorba taraneasca de pui

O ciorba traditional romaneasca usoara si sanatoasa. Cat despre gust...mmm e delicioasa!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS