
Paine Vermont cu maia si faina integrala

0 comments
Paine cu maia 1.2.3

Ei da, am avut succes cu cresterea maielei mele !!!! Iupiii... am propria maia iar aceasta paine este prima paine pe care o fac doar din maia fara pic de drojdie. Si in concluzie vorbim de doar 3 ingrediente : Faina, apa si sare.
Clatite cu maia

Experimentul meu cu maiaua continua. Prima incercare a esuat dar la a doua am mari sperante. Excesul de maia "de aruncat" l-am pastrat pentru a-l folosi in alte retete. Pur si simplu nu ma indur sa-l arunc. Asadar, iata o reteta de clatite cu maia (imatura inca). Maiaua aici are rolul mai mult de gust decat de crescut asadar nu-si pune in valoare toate proprietatile.
Clatitele sunt subtirele, fara prea multe gauri (ceea ce sincer prefer ca sa nu-mi curga dulceata prin ele) si absolut delicioase !
Paine semi-completa hibrida

Paine rustica
Aceasta paine o pot considera prima mea adevarata paine artizanala. Am mai incercat eu diverse variante si optiuni dar aceasta este probabil cea mai mare reusita. Si pentru ca painea buna nu se face fara putina truda, iata explicatiile si reteta mai jos.
Socata

Pizza de casa
Ador sa fac si sa mananc pizza. Dar nu orice pizza ci una facuta cu gust. Iata cea mai comuna reteta de pizza pe care o fac in casa.
Paine cu faina de porumb si alac

Tarta cu branza dulce
Este o varianta a retetei de tarta cu iaurt. Cu branza iese mai consistenta dar nu cred ca o prefer mai mult pe una decat pe cealalta. Ambele sunt simplu de facut si foarte bune.
Briose cu lamaie si mac

Merdenele

Pe vremea cand eram in facultate si alergam intre cursuri, micul dejun si pranzul erau un lux. Asadar ma opream la patiseria din colt si cumparam 2 merdenele. Cele din comert erau pline de ulei si cu branza putina ca o cautai cu lupa dar erau foarte gustoase. Au trecut ceva ani de atunci si intre timp am schimbat si locatia. Aici in Belgia merdeneaua nu exista. Au ei alte specialitati, in general croisante, dar nu-s merdenele cu branza sarata. Nimic nu se compara cu merdenelele romanesti.
Acum cateva zile un coleg mi-a amintit de ele si mi-a plouat in gura. Ba mai mult imi povestea ca le face acasa. Eu nu, ca nu ies ca alea.... el ca da... ia sa incerci. Si uite asa m-a convins si m-am pus pe treaba. Si da, intr-adevar nu ies ca alea din comert! Ies de zeci de ori mai bune. Pufoase de ti se topesc in gura, fara sa balteasca in ulei si cu branza cat sa simti ca mananci.
Aluat foietaj

Abonați-vă la:
Postări (Atom)









