
Paine cu cascaval

0 comments
Coca pizza
Aceasta este o reteta pe care o folosesc de ani de zile. Este atat de simpla si de flexibila ca desi am zeci de retete de coca de pizza, nu ajung decat pe asta sa o fac.
Cantitatile de mai jos sunt suficiente pentru 2 pizza mari. Jumatate o coc in aceeasi zi iar jumatate o pastrez in frigider intr-un castron inchis ermetic pana la 5 zile.
Salata de ardei copti

Cand i-am gustat, am avut o revelatie. Cum am putut sa ignor acest tip de salata atata timp? Pana si sotul m-a recompensat cu un "mmmmmm" lung dupa prima inghititura.
Quiche cu ciuperci

Kugelhof cu lamaie

Pain au levain cu multicereale si semnite

Asadar, imi doream sa scap de punga respectiva ca sa mai fac loc altor chestii in dulap. Ce-a iesit insa m-a lasat fara cuvinte, o paine impresionanta. Imi doream o paine mare si am ales sa nu impart coca in doua ci s-o coc dintr-o singura bucata.
Aceasta a fost si prima data cand am copt o paine direct pe piatra de copt multumita super peel-ului (o paleta de pizza mai speciala) pe care sotul meu drag mi-a mesterit-o. Am copt pana acum doar cu hartie de copt pe piatra si era momentul sa mai avansez putin cu tehnica coptului nu? Multumesc draga Florin, e o paleta ideala pentru "ascuns" painea in cuptor!

Chiftele

Imi plac foarte mult chiftelele dar in bucataria romaneasca sunt de cele mai multe ori prajite in ulei si asta nu e neaparat cel mai sanatos lucru. Asadar trebuia sa gasesc o modalitate prin care sa mananc chiftele dar sa nu le imbib in ulei. Solutia a venit din coacerea lor la cuptor. In loc sa absoarba ulei, la cuptor isi lasa grasimea iar rezultatul este cu siguranta mai sanatos decat in varianta prajita.
Paine cu maia, faina de grâu și secara integrala

Maia de secara

Intr-o calda zi de vara m-am hotarat sa-mi diversific maiaua si s-o mai bronzez putin pe Maya mea. In caz ca nu stiati, asa o cheama pe maiaua mea. Zis si facut, m-am pus s-o hranesc cu faina de secara in loc de faina alba pentru paine. Se pare ca i-a placut aceasta schimbare intrucat uitati-va si voi ce s-a umflat in "pene".

Iata ce am facut:
- Am luat 15g de maia alba si am pus-o intr-un borcan curat impreuna cu 15g de apa la temperatura camerei si 15g de faina de secara. Amestec bine ingredientele si las borcanul cu capacul usor intredeschis.
- Am reptat operatiunea la interval de 12 ore pentru inca 2 ori. Cine doreste poate sa mai continue procesul, eu insa n-am mai avut rabdare si am folosit-o pentru painea de secara 40% cu maia si seminte de floarea soarelui
Apoi i-am mai dat inca o hranire si am pus-o frumos la rece la frigider. De aici incolo procesul este acelasi cu cel pentru maiaua alba.
Cum o hranesc mai departe?
Daca fac paine din ea e simplu. Cu 24 de ore inainte sa ma apuc de paine o scot de la frigider, o hranesc de 2 ori la interval de 12 ore cu faina de secara si cand ar fi randul celei de-a 3-a hraniri o parte o folosesc pentru paine, 15 grame hranesc cu apa si faina de secara in aceleasi cantitati iar restul merge la borcanul cu surplus de maia.
Daca totusi nu doriti sa tineti 2 borcane cu maia in frigider, una alba si una de secara atunci renuntati la ce de secara si o veti face de fiecare data cand aveti nevoie de ea. Dupa cum vedeti procesul nu e deloc complicat.
Eu prefer sa tin 2 variante de maia in frigider pentru ca sa am in caz de orice eventualitate una de rezerva.
Daca insa nu o folositi foarte des, scoateti-o macar o data pe saptamana si hraniti-o, apoi puneti-o din nou la frigider.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






