RSS

Supa crema de dovlecei

Nu prea ma omor eu cu supele crema dar mi-am propus sa incerc si alte variante la ciorbele mele clasice. De asemenea nu ma omor nici dupa dovlecei si nici nu-i prea folosesc in general in mancaruri. Ba mai mult, cand i-am spus dragutului meu sot ca am de gand sa fac o supa de dovlecei s-a cam strambat putin si chiar ma intrebam daca o sa o si mancam in cele din urma. Dar nu m-am lasat dezamagita si i-am dat o sansa acestei supe.
Asadar, am urmat reteta cu foarte mici modificari si sa vedem ce-a iesit. O zeama verde, mai mai ca nu-mi venea nici s-o gust. Am pus-o intr-un castron si am luat prima lingura. Mmmm, dar nu e rea deloc. Bate chiar zeci de supe pe care le mananc zilnic la cantina! S-a dovedit a fi o supa aromata si cu un gust bogat pentru o amarata de supa de legume. Urmatorul test a fost evident prima lingura pe care avea s-o ia sotul. Si l-am vazut cum s-a luminat la fata dupa prima inghititura... mmmm dar e chiar buna! A fost clar in acel moment ca supa mea era un succes. Singura persoana pe care n-am reusit nici macar s-o guste a fost Irina, dar pe ea o inteleg ... ca de atunci cand ai ce alege ... preferi ce-ti place mai mult nu?

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Supa crema de ciuperci

Desi prefer supele clare in care se vede ce mananci, nu zic nu nici la o supa crema gustoasa.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Supa cu galusti

Copiii adora supa cu galusti. Si eu la fel !

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Ciorba taraneasca de pui

O ciorba traditional romaneasca usoara si sanatoasa. Cat despre gust...mmm e delicioasa!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS