
Asadar, am urmat reteta cu foarte mici modificari si sa vedem ce-a iesit. O zeama verde, mai mai ca nu-mi venea nici s-o gust. Am pus-o intr-un castron si am luat prima lingura. Mmmm, dar nu e rea deloc. Bate chiar zeci de supe pe care le mananc zilnic la cantina! S-a dovedit a fi o supa aromata si cu un gust bogat pentru o amarata de supa de legume. Urmatorul test a fost evident prima lingura pe care avea s-o ia sotul. Si l-am vazut cum s-a luminat la fata dupa prima inghititura... mmmm dar e chiar buna! A fost clar in acel moment ca supa mea era un succes. Singura persoana pe care n-am reusit nici macar s-o guste a fost Irina, dar pe ea o inteleg ... ca de atunci cand ai ce alege ... preferi ce-ti place mai mult nu?
Ingrediente:
- 2 linguri de ulei de masline
- 1 ceapa (taiata cubulete)
- 3 catei de usturoi (pisati)
- 4 dovlecei (~1.5kg in totak) - taiati felii subtiri
- 1l supa de pui/legume (facuta natural sau din condimente)
- 2 linguri de marar (uscat sau proaspat)
- 200ml de smantana
- sare, piper (dupa gust)
Mod de preparare:
- Intr-o oala de ciorba prajesc ceapa si usturoiul in ulei de masline.
- Adaug dovlecei si supa de pui si las sa se fiarba pentru 15-20 minute sau pana cand dovleceii se inmoaie.
- Dau la o parte de pe foc si presez dovleceii ramasi intregi dupa fierbere.
- Adaug smantana, mararul, sarea si piperul.
Reteta inspirata din 500 soupes - Blake, Susannah.






0 comments:
Trimiteți un comentariu